Jak wynika z wcześniejszego wpisu dotyczącego rozwodu bez orzekania o winie,
zasadą w postępowaniach rozwodowych jest roztrząsanie kwestii winy za rozkład pożycia małżeńskiego, o czym bezpośrednio stanowi przepis art. 57 § 1 KRiO. W myśl tego ostatniego „orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia”.
Zadzwoń pod numer 691 316 455 do Michała Malickiego, adwokata od rozwodów z Konina i zapytaj o szczegóły.
Warto podkreślić, że wina za rozkład pożycia małżeńskiego nie jest stopniowalna, stąd ewentualne dysproporcje stron w kwestii naruszenia obowiązków małżeńskich itp.,
skutkować będą orzeczeniem rozwodu z winy obojga małżonków. Uznanie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego skutkuje z kolei obciążeniem strony przegrywającej kosztami postępowania sądowego, jak również ma wpływ na kwestię roszczeń alimentacyjnych, o czym więcej w kolejnym wpisie na blogu.
Rozwody Konin
Z uwagi na fakt, iż roztrząsanie winy wymaga od stron przedstawienia dowodów na rozkład pożycia małżeńskiego, rozwody z orzekaniem o winie angażują silne emocje stron i świadków. Nadto z reguły wiąże się z koniecznością przeprowadzenia większej ilości dowodów, co znacznie wydłuża samo postępowanie, mając przy tym istotny wpływ na jego docelowe koszty.
Sprawy rozwodowe są bardzo delikatne i wymagają właściwego podejścia. Kiedy zatem warto występować z roszczeniem o orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka? Zdecydowanie w sytuacji, gdy strona spełnia przesłanki do
wystąpienia z roszczeniem o zasądzenie na swoją rzecz alimentów, chociaż w praktyce Kancelarii Adwokackiej Michała Malickiego zdarzały się sytuację, gdy strona zainteresowana była wyłącznie wygraniem procesu i wytknięciem winy drugiego małżonka – bez formułowania roszczeń alimentacyjnych.
Stan prawny na dzień: 27.05.2024 r.
